Egyből a poén: fogalmunk sincs. A szakirodalomban se találni az egyes munkaterületen alkalmazandó munkavédelmi sisak színekre vonatkozó szabályt. Persze, ha valaki tud hivatalos előírást vagy legalább ajánlást, kérjük, küldje el e-mail címünkre: info@olcsomunkaruha.hu. Előre is köszönjük, hogy gyarapítja ismereteinket, terjeszteni fogjuk az igét!
Munkavédelmi sisak színek a gyakorlatban
Ha az interneten elkezdünk keresgélni, akkor látszik, hogy mások oldalát is fúrja a kíváncsiság. Ha több véleményt is megvizsgálunk, akkor elkezd kialakulni, hogy a gyakorlatban az adott színű sisakot mely területen alkalmazzák:
Fehér
Vezető pozícióban lévő személy, mérnök, ellenőr egyes helyeken látogatók.
Többféle fehér munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Sárga
Általános munkások, magasépítésen dolgozók.
Többféle sárga munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Kék
Szakmunkát végzők: villanyszerelő, ács stb.
Többféle kék munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Zöld
Gépészek, munkavédelmi ellenőr, próbaidős dolgozó a munka területen.
Többféle zöld munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Narancssárga
Általában jelző, irányító feladattal megbízott személyek.
Többféle narancssárga munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Piros
Ellenőr, biztonságért felelős személy.
Többféle piros munkavédelmi sisak kapható nálunk is >>>
|
Barna
Hegesztők és más, magas hőmérséklettel járó munkát végző dolgozók.
|
Szürke
Látogató.
|
Fekete, pink, rózsaszín, arany
A fekete színű védősisak ellentmondásos. Lehet ilyet vásárolni, védelmet nyújt, de a láthatóságot nem segíti, ezért nem ajánljuk. Néha egy-egy különlegesebb szín is előfordul (pink, arany), de az ilyen színű munkavédelmi sisakokat inkább csak alkalmankét használják.
|
Akkor most mit lehet tenni?
Ha dolgozóként kell sisakot vennünk, akkor először kérdezzük meg a műszakvezetőt, főnököt stb., hogy a védelmi tulajdonságokon kívül milyen színt választhatunk. Ha nincs konkrét szín meghatározva, akkor ízlés szerint dönthet a vásárló.
A munkaadó részéről érdemes megfontolni egy bizonyos létszám felett, hogy az egyes munkaterületek saját színt kaphatnak. Az adott terület vezetője, ha ugyanolyan színű munkavédelmi sisakot visel, akkor egy kiegészítő jelzéssel, matricával megkülönböztethető. Vagy az is elképzelhető, hogy minden munkaterület dolgozói sárgát viselnek, a vezetők pedig pl. pirosat.
Akármelyik változat mellett is dönt a vállalkozás, a lényeg, hogy onnan kezdve következetesen tartani kell a kialakított szabályt.
Persze nem szabad megfeledkezni a lényegről, miszerint a szabályosan viselt védősisak akár életet is menthet.